CPU جدید AMD Ryzen آمد؛ ارائه در سه سری ۳، ۵ و ۷

AMD Ryzen حاصل تلاش چهار ساله این شرکت معتبر در زمینه توسعه نسل جدید پردازنده‌های X86‌ این شرکت است که امروز بالاخره رسما معرفی شد و برای پیش‌فروش در دسترس قرار گرفت. AMD Ryzen در سه دسته‌بندی شامل سری ۳، ۵ و ۷ در دسترس قرار می‌گیرد که طبق انتظار سری ۳ دسته پایین، سری ۵ دسته میانی و سری ۷ دسته پرچمدار یا پیشرفته این خانواده است. البته پروسسور AMD Ryzen تنها در سری ۷ رونمایی شده و دو سری ۳ و ۵ در ادامه سال جاری در دسترس قرار می‌گیرند.

Ryzen 7 در حال حاضر در سه مدل ارائه شده است که شامل مدل گرانقیمت ۱۸۰۰X، مدل ۱۷۰۰X و ارزان‌ترین مدل ۱۷۰۰ می‌شود. مدل ۱۸۰۰X یک نمونه ۸ هسته‌ای با اتلاف حرارتی ۹۵ واتی با فرکانس ۳٫۶ گیگاهرتزی است که فرکانس آن تا ۴ گیگاهرتز نیز قابل افزایش خواهد بود. در مقایسه با نمونه مشابه در مجموعه اینتل یعنی Core i7-6900K در حالت تک هسته‌ای بنچ‌مارک Cinebench‌ امتیازی برابر و در حالت چند هسته‌ای تا ۹ درصد امتیاز بالاتری را ثبت می‌کند. برای مقایسه میزان موفقیت این پروسسور تنها کافی ست قیمت آن را با رقیب اینتلی آن مقایسه کنید جایی‌که Intel Core i7-6900K به قیمت ۱,۰۵۰‌ دلار به فروش می‌رسد در حالی‌که ۱۸۰۰X به زحمت ۵۰۰ دلار است.

CPU جدید AMD Ryzen آمد؛ ارائه در سه سری 3، 5 و 7

Ryzen 7 1700X نیز یک نمونه ۸ هسته‌ای با تلفان ۹۵ واتی و فرکانس ۳٫۴ گیگاهرتز است که فرکانس آن تا ۳٫۸ گیگاهرتز امکان ارتقا دارد. در تست چند هسته‌ای Cinebench مدل ۱۷۰۰X نیز توانسته است ۴ درصد امتیاز بیشتری نسبت به Core i7-6900K کسب کند و مقایسه آن با Core i7-6800K‌ نیز ۳۹ درصد نتیجه بهتری را نشان می‌دهد. مدل ۶۸۰۰K اینتل ۴۵۰ دلار قیمت دارد در حالی‌که قیمت ۱۷۰۰X با قیمت ۴۰۰ دلار عرضه می‌شود.

CPU جدید AMD Ryzen آمد؛ ارائه در سه سری 3، 5 و 7

در نهایت مدل سوم و ارزان‌ترین نمونه این سه‌گاه یعنی Ryzen 7 1700 در تعداد هسته و Thread با دو مدل دیگر یکسان است اما اتلاف حرارتی آن به ۶۵ وات می‌رسد که آن را به کم مصرف‌ترین پروسسور ۸ هسته‌ای دسک‌تاپی بدل می‌کند. فرکانس پایه این پروسسور ۳٫۰ گیگاهرتز است که حداکثر به ۳٫۷ گیگاهرتز می‌رسد. مدل ۱۷۰۰ در مقایسه با Core i7-7700K در تست چند هسته‌ای Cinebench تا ۴۶ درصد امتیاز بهتری را کسب می‌کند. این مدل دارای قیمت ۳۳۰ دلاری است.

CPU جدید AMD Ryzen آمد؛ ارائه در سه سری 3، 5 و 7

پیش‌فروش این پروسسورها از امروز آغاز شده و حضور آن در بازار به دوم ماه مارچ (۱۲ اسفند) موکول شده است. AMD همچنین در همکاری با سازندگان برتر مادربورد قرار است در زمان ارائه این پروسسور به بازار ۸۲ مین‌بورد منطبق با این چیپ‌ست (X370 و B350) را ارائه کند.

منبع

نوشته CPU جدید AMD Ryzen آمد؛ ارائه در سه سری ۳، ۵ و ۷ اولین بار در عصرنوشتن | writeage پدیدار شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>