سنسور دوربین سونی با پشتیبانی از فول اچ‌دی ۱۰۰۰ فریم بر ثانیه

شرکت سونی یکی فعالان مهم عرصه ساخت دوربین‌های موبایلی است و مجموعه‌ سنسور دوربین سونی برای موبایل در کنار بخش بازی‌های کامپیوتری این شرکت از معدود زیر مجموعه‌های همچنان سود ده این برند به حساب می‌آیند. این شرکت امروز از سنسور دوربین سونی با امکان برداشت ویدئو با ۱۰۰۰ فریم در ثانیه رونمایی کرد. این سنسور سه لایه CMOS از یک لایه جدید حافظه RAM بهره می‌برد که آن را برای برداشت‌های با سرعت بالا همچون ۱۰۸۰/۱۰۰۰p مناسب می‌کند.

این سنسور دوربین سونی در حقیقت با دو نرخ برداشت تصویر، ویدئوی خود را شکار می‌کند یکی با ۱۰۰۰fps و دیگری با نرخ معمول (همچون ۳۰ فریم در ثانیه). در این حالت هر دو ویدئوی برداشت شده در حافظه RAM تعبیه شده در خود سنسور برای پروسس‌های بعدی ذخیره می‌شود که این به دوربین اجازه می‌دهد که تصاویر اسلوموشن را با تصاویر عادی ترکیب کند. نکته حالب‌تر اینکه خود دوربین و سنسور حرکات سریع سوزه را تشخیص داده و حالت فیلم‌برداری فوق‌سریع را فعال می‌کند. در ویدئوی دموی زیر یک اسلوموشن ۶۴x از ۹۶۰ فریم در ثانیه تا ۱۵ فریم در ثانیه با کمک این سنسور CMOS‌ سه لایه جدید با هم ترکیب شده است.

از این ویژگی برای بهبود کیفیت تصاویر ثابت و عادی نیز می‌توان بهره گرفت به عنوان نمونه مثلا یک عکس ۱۹٫۳ مگاپیکسلی با این ویژگی می‌تواند تنها در عرض ۱/۱۲۰ ثانیه در حافظه ذخیره شود در حالی‌که همین تصویر برای ذخیره شده در حافظه معمول به ۱/۳۰ ثانیه زمان نیاز دارد. بدین‌ترتیب نیازی به هزینه بالا جهت استفاده از یک پروسسور سیگنال پیشرفته (ISP) وجود نداشته واین قطعه می‌تواند سر فرصت دیتای خام گرفته شده توسط دوربین را پردازش کند. این سنسور جدید سونی دارای رزولوشن ۳۸۴۰×۵۵۲۰ پیکسل یا ۲۱٫۲ مگاپیکسل بوده و سایز آن ۱/۲٫۳ اینچ است. در این سنسور ۱ گیگابیت رم تعبیه شده و به جز لحظات کوتاه برداشت ویدئوی فول اچ‌دی ۱۰۰۰ فریم در ثانیه، می‌تواند تصویر ۴K را نیز با ۶۰ فریم در ثانیه و تصویر فول اچ‌دی را با ۲۴۰ فریم در ثانیه شکار کند.

منبع

نوشته سنسور دوربین سونی با پشتیبانی از فول اچ‌دی ۱۰۰۰ فریم بر ثانیه اولین بار در عصرنوشتن | writeage پدیدار شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>